Finanse to jeden z najbardziej drażliwych tematów na podróżniczych forach internetowych. Jedni potrafią w Azji wydać majątek podczas, gdy drudzy jadą tam niemal z pustym portfelem i też sobie radzą.
Koszt wyprawy do Tajlandii, Kambodży, czy Wietnamu jest bardzo indywidualną kwestią i wszystko zależy od tego w jaki sposób chcemy spędzać czas, na jaki standard się nastawiamy i jakimi środkami transportu podróżujemy.
Mając to na uwadze należy z dużą rezerwą traktować wpisy na forach internetowych, na których ludzie chwalą się przesadnie małą lub dużą kwotą wydaną na wakacje. Aby ustalić swój budżet do Azji warto przeanalizować zakresy cenowe poszczególnych usług i zastanowić się, czy jesteśmy turystą budżetowym, czy raczej nie będziemy na niczym oszczędzać. Poniżej rozpisane zostały poszczególne składowe, które trzeba wziąć pod uwagę analizując budżet do krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Loty
Mogą stanowić znaczną część naszego budżetu do Azji – ich koszt wynosi od 2000 złotych wzwyż. Oczywiście 2000 złotych to cena bardzo okazyjna – zazwyczaj ceny biletów są wyższe, szczególnie wtedy, gdy nie mamy możliwości elastycznego wyboru dat, termin lotu nie jest odległy, bądź zależy nam na bardziej komfortowych liniach typu Emirates, Qatar, czy Turkish Airlines (w takich sytuacjach loty mogą kosztować 3500 – 4000 złotych). Więcej na temat lotów i wyszukiwania najlepszych okazji w tym poście – jak szukac tanich lotow do azji.
Koszt lotów: od 2000 do 4000 złotych za lot w 2 strony klasą ekonomiczną
Noclegi
I tutaj już zaczynają się schody. W Azji Południowo-Wschodniej znajdziemy ogromny przekrój cenowy noclegów – od hosteli i tanich guesthouse’ów już od 20 – 40 złotych za osobę za noc, po luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele z cenami dochodzącymi nawet do kilkuset złotych za noc.
Generalnie, jest znacznie taniej niż w Europie, a wysoki standard możemy otrzymać za znacznie niższą kwotę, co jednak nie oznacza, że będzie on za darmo.
Spośród tych trzech krajów, najtańsze noclegi są we Wietnamie – w tym państwie elegancki hotel ze śniadaniem i basenem w obiekcie można znaleźć już za kilkadziesiąt złotych. W Tajlandii i Kambodży znacznie mniej popularne są bed&breakfast. Tajlandia różni się też regionalnie – taniej jest na wschodzie kraju, na przykład na Ko Chang, zaś drożej w okolicach Phuket. Dlatego też określając budżet warto sprawdzić booking i agodę w miejscu, w którym chcemy się zatrzymać – pozwoli nam to przeanalizować przykładowe ceny noclegów o standardzie, który nam odpowiada.
I koniecznie sprawdzajmy opinie!
Przy rezerwacji tanich noclegów warto też zwracać uwagę na to, czy w pokoju jest okno – w Europie to standard, ale w Azji różnie z tym bywa (szczególnie w bardzo tanich miejscach noclegowych).
Koszt noclegów: od 20 do kilkuset złotych za osobę na dobę
Transport
Wyznaczając budżet warto przeanalizować też to, w jaki sposób będziemy się przemieszczać pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami.
Najtańszym środkiem transportu w Tajlandii jest pociąg – ceny przejazdów w drugiej klasie są bardzo bardzo niskie. Cena przejazdu z Bangkoku do Pattaya (ok. 150 km) to kilka złotych.
Z Bangkoku do Chiang Mai (około 700 km) można dostać się za 30-40 złotych, zaś w przypadku pociągu nocnego z kuszetką – za około 100 złotych. Należy jednak pamiętać, że podróż tym środkiem transportu na tak długiej trasie trwa 10-14 godzin, co może być nieco niekomfortowe.
Warto też mieć na uwadze, że do wielu atrakcyjnych turystycznie miejsc pociąg w Tajlandii pociąg nie dojeżdża. Czasem jedyną opcją jest autobus, a jego koszt jest już nieco bardziej zbliżony do cen polskich.
Na wyspy natomiast dostaniemy się z wykorzystaniem promów. Ich ceny są dość przystępne i zależne od odległości. Nieco droższe są speed boaty – przemieszczają się szybciej, ale są też odpowiednio droższe – ich koszt wynosi kilkadziesiąt złotych.
Niestety supertanie pociągi nie występują we Wietnamie i Kambodży. Ceny wietnamskich i kambodżańskich pociągów są już bardziej zbliżone do tańszych pociągów w Polsce (podobnie jest z kuszetkami).
Opcją na tanie podróże we Wietnamie i Kambodży są autobusy nocne.
Są one wyposażone w łóżka dla każdego z pasażerów, dzięki czemu osoby z mocnym snem mogą się nawet wyspać. Występują różne klasy sleeper busów, które różnią się od siebie komfortem, a także ceną. Koszt przejazdu w najtańszej wersji jest bardzo przystępny – przykładowo przejazd z Hanoi do Sapa (200 km) w najtańszym sleeper busie wyniesie około 40 złotych. Jeśli chcemy więcej komfortu zapłacimy na tej trasie od 60 złotych wzwyż (więcej o sleeper busach tutaj -> sleeper-busem-przez-wietnam)
Najbardziej nasz budżet mogą nadszarpnąć jednak loty wewnętrzne.
Jeśli mamy ograniczony czas może się okazać, że zamiast tłuc się pociągiem lub nocnym busem wybierzemy przelot. Jego ceny różnią się w zależności od terminu lotu i rezerwacji. Za lot Bangkok – Phuket, Bangkok – Krabi albo Bangkok – Chiang Mai możemy zapłacić od około 200 złotych wzwyż. W sezonie ceny te mogą być nawet 2 razy większe.
Jeśli ustalamy budżet dobrym sposobem jest sprawdzenie cen wybranych przejazdów – pomocna może być strona 12go, na której jest duża część istniejących połączeń.
Jedzenie
Przekrój cen w Azji Południowo-Wschodniej jest duży. W Tajlandii, Kambodży i Wietnamie uliczne jedzenie to raj dla oszczędnych podróżników, a:
za lokalny obiad na stoisku zapłacisz od 5 do 15 złotych.
Jeśli jednak celujesz bardziej w eleganckie restauracje, bądź też miejsca z europejskim jedzeniem, na posiłek możesz wydać 30-50 złotych (więcej o jedzeniu w Tajlandii tutaj -> tajlandia-od-kuchni).
Ceny pożywienia w sklepach są zbliżone do cen polskich z tym, że lokalnie występujące produkty mogą okazać się tańsze, zaś typowo europejskie produkty – droższe. Jeśli nie mamy specjalnych wymagań żywieniowych podczas wizyty w sklepie nie zostawimy majątku.
Spośród tych trzech krajów, alkohol najdroższy jest w Tajlandii.
Jeśli będziemy korzystać z barów i restauracji jednak niekoniecznie to odczujemy, bowiem mimo droższego alkoholu w sklepie (około 1,5 raza droższy niż w Polsce), przebitka w lokalach nie jest zbyt duża. We Wietnamie i Kambodży natomiast alkohol w sklepie jest już w polskich cenach, zaś w lokalach sporo tańszy.
Koszt wyżywienia: od 20 do 150 złotych za osobę za dobę
Atrakcje
Tutaj też wszystko należy rozpatrywać indywidualnie.
Za całodniowe wycieczki w ciekawe miejsca zorganizowane prze biuro, rejsy po wyspach, czy wizyty w sanktuarium dla słoni zapłacić można od 150 do nawet 300 złotych.
Jeśli jednak zwiedzać będziemy samodzielnie i odpuścimy sobie wycieczki zorganizowane może okazać się, że wydamy znacznie mniej.
Bilety wstępu do świątyń lub ciekawych miejsc przyrodniczych są darmowe albo wiążą się z niewielkim wydatkiem wynoszącym kilka lub kilkanaście złotych.
Oczywiście są miejsca must see, które są znacznie droższe. W Tajlandii jest to na przykład Wielki Pałac Królewski w Bangkoku, do którego bilet wstępu kosztuje 500 batów (około 60 złotych). W Kambodży więcej wydamy za to na wejściówkę do Ankor Wat – jednodniowy bilet wstępu to koszt 37 dolarów, zaś tygodniowy 72 dolary (więcej o Ankor Wat i o tym, który karnet wybrać tutaj – angkor-wat-magiczna-swiatynia-w-kambodzy).
Dodatkowe wydatki
Przy analizie wydatków warto uwzględnić również dodatkowe koszty, takie jak na przykład:
- karta SIM – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od czasu pobytu,
- wypożyczenie skutera – od 20 do 40 złotych za dobę,
- koszty przejazdów tuk tukami lub taksówkami – ustalajmy wcześniej kwoty, aby nie dać się naciągnąć – najlepiej korzystać z aplikacji Grab.
Warto też uwzględnić koszty pamiątek i ubrań, które chcielibyśmy kupić na wyjeździe.
Podsumowanie budżetu
Jak już wcześniej wspominałam, budżet na podróż do Azji Południowo-Wschodniej jest bardzo zróżnicowany w zależności od preferencji.
Należy też pamiętać, że spędzając kilka miesięcy w Azji wydamy w przeliczeniu na 1 dzień mniej, niż jeśli jedziemy na dwutygodniowe wakacje.
Wynika to przede wszystkim z faktu, iż podczas krótkich wakacji wiele się przemieszczamy i zwiedzamy, natomiast w trakcie długiego wyjazdu spędzamy w jednym miejscu więcej czasu i też niecodziennie korzystamy z atrakcji.
Poniżej w Tabeli przedstawiono średnie koszty dla określonego typu podróżnika. Oczywiście koszty są mocno przybliżone i dotyczą osób, które do Azji Południowo-Wschodniej jadą na 2-3 tygodniowe wakacje. W Tabeli nie uwzględniono kosztów lotów z Polski do Azji.
Backpackerzy mogą podróżować tanio, wydając 60-120 złotych dziennie, podczas gdy osoby szukające komfortu mogą potrzebować na każdy dzień nawet 200 złotych.