Który kraj wybrać na pierwszą podróż do Azji Południowo-Wschodniej?

Planując pierwszą podróż do Azji często zastanawiamy się, czy poradzimy sobie na drugim końcu świata. W końcu mamy do czynienia z zupełnie obcą kulturą! Wątpliwości dotyczyć mogą tego, czy dogadamy się z ludźmi, czy nikt nie będzie chciał nas oszukać, oraz tego, czy na pewno będziemy bezpieczni. Na szczęście tą ostatnią wątpliwość można od razu wykluczyć – kraje Azji Południowo-Wschodniej (w tym momencie z wyjątkiem Birmy) są generalnie bezpieczne. Oczywiście nie można wykluczyć, że nic złego nam się nie stanie, ale to jak w każdym innym miejscu na świecie.

Przy wyborze kraju na pierwszą wizytę do Azji warto więc przeanalizować inne czynniki, takie jak łatwość podróżowania, ceny i otwartość lokalnej społeczności.

Tajlandia

Wiele osób uważa, że to właśnie Tajlandia jest najlepszym krajem na pierwszą wizytę w Azji. Wynika to z balansu zachowanego pomiędzy łatwością podróżowania, wrażeniami a niskimi cenami.

  • Łatwość podróżowania – bardzo rozwinięta infrastruktura turystyczna. Znajdziesz tu tanie połączenia lotnicze, pociągi i autobusy, a także bardzo rozwiniętą bazę noclegową.
  • Ceny – tanie jedzenie uliczne, ale nieco wyższe ceny noclegów w bardziej turystycznych miejscach. Na pewno jednak nie nadszarpną zbyt mocno naszego portfela!
  • Lokalni mieszkańcy – Tajowie są znani ze swojej gościnności. Warto jednak wziąć pod uwagę, że część z nich nie mówi po angielsku, więc czasem będziemy zmuszeni porozumiewać się „na migi”.
  • Wrażenia – Tajlandia oferuje niemały szok kulturowy, lecz jest on raczej pozytywny – wszechobecne świątynie buddyjskie zachwycają, a ruch uliczny, choć może początkowo przytłaczać, na dłuższą metę aż tak nie przeszkadza.
  • Dostępność produktów – w sklepach typu 7/11 dostaniemy wszystko – od kosmetyków, po gotowe posiłki i napoje. Bez problemu zdobędziemy też leki (wiele z tych, które w Polsce są na receptę, dostępne są od ręki).
  • Bezpieczeństwo – choć Tajlandia jest generalnie bardzo bezpieczna, można dać się naciągnąć, szczególnie przez kierowców tuk tuków – dobrze dogadywać na ceny wcześniej i unikać łapania ich „z ulicy”.

Mając to na uwadze, kraj ten uważany jest za idealny kraj na pierwszą wyprawę – zapewnia różnorodność atrakcji i łatwość poruszania się, dzięki czemu można doświadczyć bogactwa Azji w komfortowych warunkach.

Phuket: Przewodnik po perle Tajlandii
Tajlandia jest bardzo turystycznym i otwartym państwem – w sam raz na pierwszą podróż do Azji

Wietnam

Choć kraj jest piękny i na pewno warty uwagi, na pewno nieco trudniej się po nim podróżuje tym bardziej, jeśli pierwszy raz mamy kontakt z azjatycką kulturą.

  • Łatwość podróżowania – Wietnam ma dobrze rozwiniętą sieć transportu autobusowego i lotniczego, choć nieco trudniej może być w mniej turystycznych miejscach.
  • Ceny – niskie, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie, noclegi i transport. Wietnam jest jednym z najtańszych krajów w regionie.
  • Wrażenia – Wietnam jest pięknym krajem pełnym atrakcji przyrodniczych i historycznych. Chaos na ulicach jednak jednych cieszy, zaś innych przeraża.
  • Lokalni mieszkańcy – są przyjaźni, ale nie zawsze otwarci tak, jak w Tajlandii. Jednocześnie bardzo niewielu z nich mówi po angielsku, więc znacznie trudniej się z nimi dogadać.
  • Dostępność produktów – nie ma tak wiele sklepów z gotowymi posiłkami, ale bez problemu zdobędziemy różne produkty spożywcze.
  • Bezpieczeństwo – kraj jest bezpieczny, ale ruch uliczny nieco przeraża. Jeśli uważasz, że w Tajlandii panuje szaleństwo na drodze, we Wietnamie jest dużo gorzej.

Wietnam jest trudniejszym krajem do podróżowania niż Tajlandia, co wynika z większego nastawienia na turystów z Wietnamu lub Chin, niż na Europejczyków.

Wietnam na pewno warto odwiedzić, jeśli jednak planujesz wyjazd samodzielnie, możesz natrafić na problemy z komunikacją. Oczywiście wszystko zależy od twoich umiejętności planowania i dostosowywania się do sytuacji – w lokalnych biurach turystycznych dogadasz się bez problemu, w innych miejscach możesz próbować rozmawiać „na migi”.

Jeśli marzy Ci się Wietnam, ale nie wiesz, kiedy jest najlepsza pora, żeby odwiedzić ten kraj, zapraszam tutaj – kiedy-jechac-do-wietnamu.

Hanoi - co zobaczyć w stolicy Wietnamu?
Chaos we Wietnamie może przytłaczać, a komunikacja z lokalnymi mieszkańcami nie należy do najłatwiejszych, ale z odrobiną sprytu jesteśmy w stanie sobie poradzić

Sri Lanka

Choć technicznie Sri Lanka nie leży w Azji Południowo-Wschodniej, jest blisko regionu i stanowi świetną alternatywę dla Tajlandii i Wietnamu.

  • Łatwość podróżowania – sieć pociągów i autobusów jest dobra, choć podróże mogą być powolne, a środki transportu – zatłoczone. Wielu turystów wynajmuje sobie własnego kierowcę tuk tuka, który obwozi ich po kraju, lecz nie jest to konieczność.
  • Ceny – niskie, szczególnie za jedzenie i zakwaterowanie. Istnieją miejsca, w których jedzą lokalsi – ceny w nich są niesamowicie niskie, lecz czasem może być ciężko je znaleźć. W turystycznych miejscach może być trochę drożej, lecz wciąż są to przystępne ceny.
  • Lokalni mieszkańcy – przyjaźni, choć w miejscach turystycznych mogą pojawiać się próby oszustwa. Raczej jako tako mówią po angielsku, więc nie jest ciężko się porozumieć.
  • Wrażenia – Sri Lanka zachwyca zarówno przyrodniczo, jak i kulturowo. Szok, którego doznajemy jest dość duży, co może przytłaczać, podobnie jak szalony ruch uliczny w większych miastach.
  • Dostępność produktów – wybór produktów jest mniejszy niż w Tajlandii, ale podstawowe produkty zdobędziemy bez problemu (chyba, że mamy jakieś większe wymagania żywieniowe).
  • Bezpieczeństwo – Sri Lanka jest ogólnie bezpieczna, nie przeraźmy się, jeśli na ulicy spotkamy jednak wojsko. Lokalne służby bardzo dbają o turystów. Pojawiają się jednak próby naciągania, szczególnie przez kierowców tuk tuków lub samozwańczych przewodników, którzy doczepiają się do nas, zaś później proszą o pieniądze za oprowadzanie (nie są jednak agresywni, więc wystarczy im stanowczo odmówić).

Jeśli mamy większy budżet – bez problemu odnajdziemy się na Sri Lance. Nie znaczy to, że kraj jest drogi – jest on niezwykle tani (zaryzykowałabym stwierdzenie, że jest najtańszy spośród wymienionych), lecz poszukiwanie lokalnych autobusów lub jazda w zatłoczonym pociągu może nas na początku przerazić.

Dlatego też, jeśli w trakcie podróży nie liczymy każdego grosza, nie trzeba w ogóle się stresować wizytą na Sri Lance.

Jeśli jednak wolimy dogłębnie poznać lokalną kulturę, jeździć z lokalsami i żywić się w miejscach, w których oni się stołują – na pewno nie będzie już tak łatwo i podróż wymagać od nas będzie większego researchu.

Jeśli wybierzesz Sri Lankę zapraszam i nie wiesz, w jakim terminie się tam wybrać, zapraszam do artykułu – kiedy-jechac-na-sri-lanke-przewodnik-po-sezonach-cejlonu.

img_20230113_092035_124
Sri Lanka jest mocno nastawiona na turystów

Malezja

Malezja to kraj, który łączy w sobie nowoczesność z dziką przyrodą.

  • Łatwość podróżowania – Malezja ma dobrą infrastrukturę, co sprawia, że podróżowanie po kraju nie jest trudne.
  • Ceny – nieco wyższe niż w pozostałych krajach azjatyckich. Znacznie trudniej będzie znaleźć tu tanie hostele, czy guesthouse. Można przyjąć, że stanowią średnią z cen noclegów w Tajlandii i w Polsce. Również posiłki są droższe – podczas, gdy w Tajlandii zjemy obiad nawet za 8 złotych, w Malezji na posiłek wydamy około 2 razy więcej.
  • Lokalni mieszkańcy – Malezyjczycy są przyjaźni i pomocni. Wielu z nich dobrze mówi po angielsku, więc problem z komunikacją jest tu znacznie mniejszy niż w pozostałych krajach Azji Południowo-Wschodniej.
  • Wrażenia – miasta w Malezji są nieco bardziej zbliżone do naszych, w związku z czym szok kulturowy nie będzie aż tak duży.
  • Dostępność produktów – wybór produktów jest mniejszy niż w Tajlandii, ale podstawowe produkty zdobędziemy bez problemu.
  • Bezpieczeństwo – Malezja jest bardzo bezpieczna, drobne oszustwa w turystycznych miejscach zdarzają się rzadko. Malezyjczycy znacznie bezpiecznej poruszają się również na jezdni.

Malezja jest łatwym krajem do podróży. Znacznie trudniej się tu naciąć na naciągaczy (choć i tacy się zdarzają – jak z resztą wszędzie).

Dużo łatwiej jednak samodzielnie ogarniać wyjazd, ponieważ na miejscu wiele osób jest skorych do bezinteresownej pomocy.

Należy jednak pamiętać, że Malezja jest nieco droższa od pozostałych państw Azji, więc podróż na pewno będzie bardziej kosztowna.

kuala-2
W Malezji przeżyjesz najmniejszy szok – kulturowo jest to kraj trochę pomiędzy Azją a Europą

Pozostałe kraje Azji Południowo-Wschodniej

Powyższe kraje to, według mnie, najlepsze opcje na pierwszą podróż do Azji. I to nie jest tak, że w pozostałych państwach regionu turysta zaginie, umrze z głodu albo utknie na bezludnej wyspie. Kraje typu Kambodża, Laos, Indonezja, czy Filipiny są po prostu nieco trudniejsze w obyciu.

Kambodża

Sieć dróg jest mniej rozwinięta i gorszej jakości. Mniejsza jest też dostępność produktów w sklepach. Dodatkowo, w dużych marketach produkty są dość drogie, miejscowi robią zakupy na ryneczkach, bądź w małych sklepikach. Baza noclegowa jest jednak dość dobrze rozbudowana, a miejscowi jako tako porozumiewają się po angielsku. Jest też bezpiecznie, choć można spotkać naciągaczy.

Choć wydaje mi się, że Kambodża na pierwszy raz w Azji może być zbyt trudna, wyjątkiem jest Angkor Wat. To miejsce bardzo turystyczne, przez co łatwe w obyciu.

Wiele ludzi planuje swoją pierwszą wizytę w Tajlandii i kilka dni w Siem Reap (miasto przy Angkor Wat) – to dobre rozwiązanie. Jeśli chcesz poczytać więcej o Angkor Wat zapraszam tutaj – angkor-wat-magiczna-swiatynia-w-kambodzy.

Laos

Infrastruktura transportowa i turystyczna w Laosie jest znacznie gorzej rozwinięta niż w państwach, takich jak Tajlandia, Wietnam, czy Malezja. Drogi są w gorszym stanie, przez co podróżowanie między miastami bywa powolne i niewygodne. Porozumiewanie się z lokalnymi mieszkańcami po angielsku może być ciężkie. Dodatkowo Laos, mimo pięknych krajobrazów, nie posiada dostępu do morza i oferuje bardziej spokojny, wolny tryb podróżowania.

Myślę, że Laos jest miejscem, do którego trzeba dojrzeć i na pierwszy raz w Azji może oferować zbyt dużo trudności.

Filipiny

Główna trudność polega na przemieszczaniu się pomiędzy wyspami, co może być logistycznie trudne dla osób, które nie mają doświadczenia w organizowaniu tego typu wypraw. Dodatkowo, loty wewnętrzne na Filipinach mogą być często opóźnione lub odwoływane. Wielu turystów ma też problemy ze znalezieniem dobrego pożywienia, dlatego też pojawia się wiele opinii, zgodnie z którymi na Filipinach jest najgorsze jedzenie w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Jeśli zależy nam na pięknych, filipińskich plażach nie ma co jednak rezygnować z tego kierunku – warto jednak dobrze wszystko zaplanować i ograniczyć liczbę transferów samolotem pomiędzy wyspami.

Indonezja

Indonezja jest rozległym krajem, co sprawia, że podróżowanie może być skomplikowane i czasochłonne. Wyspy takie jak Jawa, Sumatra, czy Papua oferują zupełnie inne doświadczenia, więc przemieszczanie się między nimi często wymaga lotów lub długich przepraw promowych. W niektórych częściach transport publiczny może być mniej punktualny i niewygodny, zaś loty krajowe bywają opóźniane lub odwoływane.

Jednak Indonezja to nie tylko egzotyczne, trudne w obyciu wyspy, ale również Bali, czyli jedna z najbardziej popularnych azjatyckich destynacji!

Bali jest dość łatwe w obyciu, ale i nieco droższe od pozostałych wysp w Indonezji. Jeśli jednak chcesz jechać na Bali w swojej pierwszej podróży do Azji, nie masz się o co martwić.

Podsumowanie

Wybór kraju na pierwszą podróż do Azji to bardzo indywidualna kwestia.

Jeśli chcemy zorganizować podróż w pełni samodzielnie, a pieniądze nie są dla nas głównym kryterium wyboru – dobrym rozwiązaniem jest Malezja.

Jeśli jednak bardzo zależy nam na buddyjskim klimacie i cenimy sobie rozbudowaną infrastrukturę turystyczną – wybierzmy Tajlandię.

Jeśli chcemy podróżować oszczędnie, ale wygodnie, a problemy z komunikacją nie są dla nas dużym problemem – wybierzmy Wietnam.

Jeśli oczekujemy trochę bardziej zorganizowanej wyprawy i nie przeszkadza nam towarzystwo kierowcy-przewodnika na różnych etapach podróży – wybierzmy Sri Lankę.

Pamiętajmy, że jednym z głównych plusów krajów azjatyckich jest to, że, nawet jeśli popełniamy błędy w trakcie planowania – nie obciążają one tak znacząco naszego budżetu. Dlatego też warto dokonywać wyboru zgodnie ze swoimi preferencjami i dobrze przygotować się do wyjazdu, szczególnie jeśli to nasz pierwszy raz w Azji


Strona Główna

Zapraszamy na naszą grupę na facebooku. Możesz tam zadawać pytania i opowiadać swoje historie!