Lądując na międzynarodowym lotnisku Bangkok-Suvarnabhumi możemy czuć się z początku zagubieni. Nic dziwnego, w końcu znaleźliśmy się na obcym kontynencie! Jako, że Internet na lotnisku może działać słabo, dobrze jest wcześniej przygotować plan działania – tak, aby jak najsprawniej dostać się do miejsca noclegowego. Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego o czym pamiętać, po wyjściu z samolotu.
Jak dostać się z lotniska do centrum?
Lotnisko międzynarodowe, Bangkok-Suvarnabhumi, oddalone jest od centrum miasta o około 20 kilometrów. Aby przedostać się centrum, mamy do wyboru kilka opcji:
- metro – odjeżdża regularnie z lotniska co około 10 minut, zaś sam przejazd trwa około 30 minut. Aby dostać się do metra, należy zjechać na najniższe piętro obiektu. Aby wejść do metra musimy zakupić żeton – jego koszt do końcowej stacji Phaya Thai to 45 batów. Jeśli będziemy musieli się z tego miejsca gdzieś przetransportować, można próbować łapać autobus, taksówkę, bądź przesiąść się na zieloną linię metra;
- autobus – najtańszą opcją jest autobus, który startuje co 30 minut z dolnej płyty. Jego przystanek znajduje się pomiędzy autokarami biur podróży, więc z początku może się nie rzucać w oczy (choć jest wyraźnie oznaczony przez dużą tablicę informacyjną). Koszt przejazdu to 60 batów, a ostatnia stacja znajduje się na Khao San Road. Z własnego doświadczenia jednak nie polecam tego środka transportu – autobusy nie jeżdżą punktualnie i mogą utknąć w bardzo dużym korku, zaś metro jest zawsze na czas;
- grab – jako, że bezpośrednio z lotniska może być problem z zamówieniem graba z aplikacji, na dolnej płycie znajduje się również punkt obsługi taxi grab. Miejsce jest wyraźnie oznaczone i, jeśli chcemy złapać graba, dobrze się tam udać. Koszt przejazdu zależny będzie od miejsca, do którego chcemy dotrzeć, lecz zazwyczaj jest on znacznie mniejszy niż ceny podawane przez nagabywaczy przy wyjściu z lotniska.
Znalezienie środka transportu, który nie obciąży zbyt mocno naszego budżetu, nie jest więc aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jednak przed opłaceniem środka transportu możemy napotkać na jeszcze jeden problem:
Jak zdobyć tajskie baty?
Zdobycie tajskich batów w Polsce nie jest takie proste. Zazwyczaj turyści biorą dolary lub euro i dopiero na miejscu wymieniają je na tajską walutę lub wypłacają baty z bankomatu. Każda z tych metod ma pewne wady i zalety:
- wymiana w kantorze na lotnisku – kurs na lotnisku jest nieco gorszy niż w centrum miasta, więc jeśli się na to decydujemy – lepiej nie wymieniać od razu całości, a jedynie część pieniędzy. My na lotnisku wymieniliśmy tylko jedną dwudziestodolarówkę. W kantorach blisko wyjścia nie chcieli jej przyjąć (wymieniali jedynie 50 lub 100 usd), ale po podejściu do innego kantoru, bardziej na uboczu, już nie było z tym żadnych problemów;
- wypłata z bankomatu – wypłata z bankomatu w Tajlandii wiąże się z opłatą 220 batów niezależnie od kwoty, którą wypłacamy. Mając to na uwadze dobrze wypłacać od razu większe kwoty i korzystać z karty walutowej, takiej jak na przykład Revolut, żeby uniknąć dodatkowych kosztów lub mniej korzystnych kursów przewalutowania.
Karta SIM na lotnisku – hit, czy kit?
Przechodząc przez lotnisko znajdziesz wiele stanowisk oferujących sprzedaż kart SIM. Zazwyczaj tego typu karty SIM są droższe od tych, które znajdziesz w sklepie, lecz jeśli potrzebujesz koniecznie dostępu do Internetu, nie będzie z tym problemu.
Jeśli jednak możesz chwilę poczekać, lepiej udaj się do najbliższego 7/11 i poszukaj karty SIM z true5G „dla miejscowych”. Jej koszt to 199 batów i jest aktywna przez 30 dni. Do jej zakupu potrzebny jest paszport.
Warto jednak pamiętać, iż nie w każdym 7/11 znajdziemy tą kartę. W niektórych miejscach (szczególnie w turystycznych dzielnicach Bangkoku) będą dostępne jedynie karty dla turystów – takie same, lecz kilka razy droższe.
Dostępne też są karty eSIM, które można zakupić bez potrzeby fizycznego pojawienia się w sklepie. Jest to bardzo wygodne, lecz pamiętaj, iż tego typu karty są droższe od fizycznie istniejących.
Z międzynarodowego lotniska Bangkok-Suvarnabhumi do Don Mueang – jak się przedostać?
Czasem, chcąc oszczędzić czas i pieniądze, od razu po przylocie do Bangkoku decydujemy się na transfer do jednej z rajskich destynacji, typu Phuket, czy Krabi. Loty wewnątrz kraju zazwyczaj odbywają się z lotniska regionalnego Don Mueang, które znajduje się na północnych obrzeżach miasta. Aby do niego dotrzeć mamy kilka możliwości:
- shuttle bus łączący lotnisko Bangkok-Suvarnabhumi i Don Mueang – jest to darmowy autobus, z którego możemy skorzystać po okazaniu biletu na wylot z lotniska w Don Mueang. Przejazd trwa 1-2 godziny w zależności od pory dnia i zakorkowania ulic w mieście. Shuttle busy kursują od godziny 5 rano do północy co około 1 godzinę;
- metro z przesiadkami – z lotniska Suvarnabhumi możemy dostać się do miasta jedną linią metra, a następnie przesiąść się na linię zieloną. Wysiadając na stacji Wat Phra Sri Mahathat znajdziemy się w niedalekiej odległości od lotniska (możemy tą odległość przejść lub przejechać tą odległość różową linią). W godzinach szczytu ten sposób może być szybszy od jazdy shuttle busem;
- grab – podobnie jak w przypadku wydostawania się z lotniska – należy udać się na dolną płytę do punktu obsługi grab taxi.
Wskazówki
- jeśli nie możesz znaleźć przystanku, metra lub punktu grab spytaj kogoś z obsługi o drogę – ludzie na miejscu są bardzo pomocni – o ile ktoś nie będzie Cię namawiał na swój własny transport, warto mu zaufać!
- jeśli chcesz się posilić po wyjściu z samolotu zjedź na sam dół obiektu – przed wejściem do stacji metra znajdują się punkty gastronomiczne z bardzo przystępnymi cenami.