Wietnam oferuje wiele atrakcji – są to zarówno miejsca atrakcyjne przyrodniczo, kulturowo, jak i historycznie. Planując wyjazd może nam się marzyć Sapa i Ha Long na północy, Hoi An w części środkowej, a może nawet i delta Mekongu na dalekim południu. Analizując atrakcje możemy jednak zapomnieć o tym, że cały Wietnam rozciąga się na długości ponad 1600 km, a poszczególne miejsca mogą być oddalone od siebie o setki kilometrów.
Aby nie spędzić całego urlopu na transferach można skorzystać z jednej z dwóch opcji – loty wewnętrzne lub sleeper busy.
Loty wewnętrzne są najszybszym rozwiązaniem, ale jednocześnie też najdroższym. Oczywiście jeśli chcemy zwiedzić głównie Hanoi, Sajgon i ich okolice może to być najlepsza opcja, lecz jeśli zależy nam na tym, by zobaczyć również inne miejsca pomiędzy, dobrym rozwiązaniem może okazać się sleeper bus.
Sleeper busy są to autobusy wyposażone w fotele umieszczone w pozycji leżącej lub półleżącej.
Oferują przejazdy w godzinach nocnych tak, aby można było zasnąć w jednym mieście, zaś obudzić się w drugim. W końcu oszczędzamy wtedy nie tylko czas, ale i pieniądze, które wydalibyśmy na standardowy nocleg!
Rodzaje sleeper busów
Standardowe sleeper busy
Jest to najtańsza opcja. Najczęściej sleeper busy tego typu składają się z dwóch poziomów i trzech rzędów foteli. Nie są one oddzielone od siebie żadnymi przegrodami. Niekiedy podróżują nimi lokalsi, czasem też siedząc pomiędzy fotelami. Słyszałam różne historie, na przykład o przewożonych, chrumkających świniach w bagażniku, ale nigdy się z tym nie spotkałam.
Standardowe sleeper busy są dość tanie, a przejazd około 200 km wiąże się z kosztem około 40 złotych.
VIP sleeper busy
Te autobusy oferują większy komfort niż standardowe i są przeznaczone głównie dla turystów. Fotele często są szersze, miejsca jest więcej, a pasażerowie mogą liczyć na większą prywatność, poprzez zasłony oddzielające miejsca lub nawet kabiny. Spotkać można się z całym przekrojem VIP busów, które mogą składać się z kabin pojedynczych lub podwójnych. Niektóre mogą też oferować dostęp do Wi-Fi. Rezerwując bilet na sleeper bus VIP warto więc doczytać, co jest w cenie.
Pamiętajmy też, że zdjęcia VIP busów często są podrasowane, w związku z czym bierzmy na to poprawkę. Przykładowo, coś co wydaje się telewizorem na zdjęciach, bardzo często okazuje się być… obrazkiem.
Przekrój cen VIP sleeper busów jest bardzo duży w zależności od udogodnień, które są w autobusie. Na trasie 200 km ich cena może wynosić od 60 do nawet 120 złotych.
Co wybrać?
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji – niektórzy nie wyobrażają sobie rezerwowania najtańszej opcji podczas, gdy inni czują się klaustrofobicznie w zamkniętych, ciasnych kabinach VIP busa. Ja uważam jednak, że wszystko zależy od przewoźnika – co nam z najdroższej opcji, jeśli kierowca będzie hałasował całą noc?
Ważne wskazówki
- Rezerwacja biletów – sleeper busy rezerwuje się u pośredników, których jest cała masa. Jeśli zależy nam na jak najniższej cenie, warto przejść się i zapytać w kilku miejscach – różnice pomiędzy poszczególnymi biurami mogą być spore. Jeśli nie mamy czasu na robienie researchu na miejscu, zawsze możemy skorzystać z 12go.asia;
- Wygoda podróży – dla osób wysokich fotele mogą być za krótkie, w związku z czym przyjmowana w trakcie przejazdu pozycja może nie być zbyt komfortowa. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu podróży;
- Wybór miejsc – zdecydowanie odradzam zajmowanie miejsc z przodu- wietnamscy kierowcy nadużywają klaksona i lubią głośno rozmawiać, nawet w środku nocy, w związku z czym, jeśli masz łagodny sen, weź to pod uwagę. Dobrze wziąć ze sobą też zatyczki do uszu;
- Bezpieczeństwo – warto trzymać wartościowe rzeczy zawsze przy sobie;
- Wybór trasy – sleeper bus to naprawdę dobre rozwiązanie na nocny, 8-godzinny przejazd, ale wątpię abyśmy byli zadowoleni, jeśli wybierzemy 20-godzinną trasę (a takie też są dostępne!);
- Dojazd do celu – choć czytałam o opóźnieniach, w moim przypadku zazwyczaj sleeper busy dojeżdżały do miejsca docelowego za wcześnie. Choć może to wydawać się pozytywnym zaskoczeniem, wysiadanie z autobusu o 3 w nocy jest jednak problematyczne. Na szczęście w niektórych miastach (np. Sapa, czy Hanoi), w wielu miejscach noclegowych można zameldować się wcześniej (często za dodatkową opłatą). Dobrze jest jednak wcześniej dowiedzieć się, czy będzie taka możliwość;
- Przystanki na trasie – kierowca w trakcie przejazdu robi przerwy w miejscach, w których można coś zjeść lub skorzystać z toalety. Posiłki są w standardowych cenach, ale toalety są zazwyczaj trochę obskurne.
Sleeper busy to na pewno dobra alternatywa dla samolotów, szczególnie dla oszczędnych turystów. Jest to też niecodzienna przygoda – w końcu, czy ktoś z nas widział taki autobus w Europie? Na pewno w tego typu autobusie nie wyśpisz się tak dobre, jak w wygodnym łóżku, ale dzięki temu przejazd sam w sobie może okazać się niezłą atrakcją.